Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
     

:: AKTUALNOŚCI ::

  Uroczystości

  Nasze działalności

  Akcje


:: TROCHĘ O NAS ::

  Rys historyczny

  Skład straży

  Nasz sprzęt

  Kontakt

  Oferty

  Webmasterzy

  Galeria


:: INNE ::

  Księga gości

  Forum internetowe

  Ciekawe strony

  Oznaczenia wozu

  Walka z osami itp.


:: Walka z osami i Szerszeniami::

Najczęściej strażacy są wzywani do usunięcia gniazd os z budynków mieszkalnych (szczególnie strychów i poddaszy) oraz pomieszczeń gospodarczych (garaże itp.). Jak widać nasi ratownicy są przygotowani nie tylko do walki z ogniem. W czasie usuwania kokonów pracują w specjalnych strojach które zapewniają bezpieczeństwo i zmniejszają ryzyko ugryzienia. Osy z natury nie są niebezpieczne dla człowieka, niestety niekiedy zdarza się że zakładają swe siedliska zbyt blisko ludzi. Wtedy najczęściej potrzebna jest pomoc strażaków lub innej wyspecjalizowanej w usuwaniu owadów firmy.


Co powinniśmy wiedzieć o osach i szerszeniach:

- w jednym dużym kokonie może znajdować się nawet do 10.000 os, szerszenie tworzą mniej liczebne kolonie

- osy i szerszenie są zarówno pożyteczne (zapylają kwiaty i zabijają insekty komary muchy itp.) jak i szkodliwe (przenoszą choroby, niszczą drzewa ozdobne i owocowe, uszkadzają owoce itp.)

- osy są szczególnie drażliwe w upalne dni, w przypadku dużej ilości osób w pobliżu gniazda oraz drażnią je niektóre zapachy oraz kolory

- owady te nie atakują bez powodu, dlatego też lepiej nie podchodzić zbyt blisko i nie próbować niszczyć ich gniazd

- ukąszenie nawet przez kilka owadów nie jest niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka (jest natomiast bardzo nieprzyjemne) wyjątek stanowią osoby uczulone na jad osy, tu niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska


Co zrobić w przypadku pojawienia się siedliska tych owadów w naszym sąsiedztwie:

- najlepiej pozostawić kokon os lub szerszeni w spokoju, jeżeli naprawdę nie stanowią dla nas niebezpieczeństwa można go usunąć jesienią gdy będzie już pusty

- jeżeli uważamy że kokon stanowi zagrożenie możemy powiadomić wyspecjalizowaną firmę która zajmuje się usuwaniem owadów i insektów, lub powiadomić straż pożarną

- jeżeli chcemy samodzielnie usunąć kokon (nie zalecane dla osób nie doświadczonych) najlepiej robić to późnym wieczorem lub wczesnym rankiem gdy wszystkie owady znajdują się w gnieździe, i przenieść je w miejsce nie uczęszczane przez ludzi (las lub łąki nie wolno zabijać tych w sumie pożytecznych owadów)

- nigdy nie próbować niszczyć gniazda takie działanie jest gwarancją ataku całego roju i dotkliwego pokąsania


W przypadku użądlenia przez osę lub szerszenia:

- oziębić ukąszone miejsce lodem

- posmarować je maścią antyhistaminową lub fenistilem

- nasze babcie stosowały okłady z rozcieńczonego octu, rozkrojonej cebuli lub korzenia pietruszki co również pomaga.

- w przypadku pojawienia się reakcji alergicznych konieczna może okazać się pomoc lekarska (dla osób szczególnie uczulonych może to być nawet stan zagrożenia życia)

- w przypadku ugryzienia w język, usta lub szyję (okolice dróg oddechowych) skorzystać z pomocy lekarskiej, powstała w wyniku ukąszenia opuchlizna może doprowadzić uduszenia.


:: PRZYDATNE ::Katalog
Gwiazdor Ranking Stron Pożarniczych - oddaj swój głos!
Toplista Ratownictwo Yoyo.pl - Najlepszy Darmowy Hosting w Polsce!

| Wykorzystanie zamieszczonych materiałów bez pisemnej zgody OSP Bechcice ZABRONIONE!!! |
| Copyright © by OSP Bechcice 2007 | Wszelkie prawa zastrzeżone |